"Trawniczek" w akwarium - Glossostigma Elantoides.

Rys. 1Wielu z akwarystów planując obsadę w swoich zbiorników roślinnych zastanawia się nad wyborem gatunku roślin odpowiednich do stworzenia tak zwanego „trawniczka” z przodu zbiornika – czyli zwartej grupy najniższych roślin. Najczęściej wybór pada na Glossostigmę Elantoides – jedną z najmniejszych roślin wodnych występujących w naszych akwariach.

Pochodzenie:
Glossostigma Elantoides (rys. 1) pochodzi z Australii i Nowej Zelandii jej owalne zielone listki dorastają do ok 0,3-1,2 cm długości oraz 0,2-0,6 cm szerokości. Przy odpowiednio mocnym oświetleniu łodyga rośliny płozy się poziomo po podłożu szybko tworząc na nim piękny zielony dywan. Przy niedostatkach oświetlenia łodygi zaczynają tracić swoje horyzontalne położenie pnąc się w kierunku światła. Roślina ta została „odkryta” dla akwarystyki i szeroko rozpropagowana przez Pana Takashi Amano z Japonii. Amano bardzo często używa jej w aranżacjach swoich zbiorników stylu „Nature Aaquarium”. Wskazania pielęgnacyjne: Glossostigma wymaga bardzo mocnego światła popularny przelicznik 1 W mocy światła oświetlającego zbiornik na 1 litr pojemności akwarium nie będzie tutaj przesadą. Lubi wodę miękką, jeżeli zapewni się jej odpowiednie warunki szybko zarasta całe dostępne jej podłoże akwarium pięknym, gęstym, zielonym dywanem.

Sadzenie:
Roślina najczęściej jest spotykana w handlu w postaci gęstych sadzonek wrośniętych w kawałek wełny mineralnej (rys. 1). Jak posadzić tak zakupioną roślinę?

Rys. 2

Absolutnym błędem było by sadzenie całej kępy w żwirku (rys. 2) i czekanie aż rozrastając się rozpocznie ona budowę „trawniczka”.

Rys. 3

Roślinę należy delikatnie wyciągnąć z wełny (rys. 3) uważając na to, aby możliwie najmniej uszkodzić korzenie.

Rys. 4

Potem należy dokładnie oczyścić każdy pęd z resztek wełny mineralnej (rys. 4), która – według wyników najnowszych badań, o których mówił dr Ryszard Kamiński na forum Akwarystyki Polskiej w Toruniu w 2004 roku – jest bardzo szkodliwa dla zdrowia ryb mieszkających w naszych akwariach.

Rys. 5

Oczyszczone łodygi glossostigmy dzielimy na 2-3 cm szczepki (rys. 5), dbając, aby na każdej znajdował się, chociaż jeden stożek wzrostu.


Rys. 6

Rys. 7

Rys. 8

Tak przygotowane szczepki sadzimy w podłożu akwarium – najlepiej pęsetą (rys. 6,7) – we wzajemnych odległościach 4-5 cm od siebie (rys. 8). Jeżeli gllossostigma napotka na sprzyjające warunki, bardzo szybko rozpocznie swoja ekspansje tworząc na dnie atrakcyjny trawniczek. Aby uniknąć spiętrzeń łodyg rosnącej rośliny na przedniej szybie akwarium, w trakcie sadzenia dbamy, aby zachować nie obsadzoną wolną przestrzeń ok 5 cm przed przednią szybą.

Uprawa i nawożenie:
Najważniejszym elementem nawożenia, uzupełniającym mocne oświetlenie jest dwutlenek węgla, którego podawania do wody nie sposób pominąć przy pielęgnacji glossostigmy. Ze składników nawozowych kluczową wydają się być odpowiednio zbilansowany zestaw mikroelementów, potas oraz – często traktowane przez akwarystów po macoszemu - fosforany, których odpowiednia ilość w wodzie akwarium doskonale stymuluje wzrost tej rośliny.

Pielęgnacja:
Aby doczekać się naszego upragnionego „trawniczka” musimy pielęgnować w trakcie wzrostu. Należy sukcesywnie odcinać nożyczkami pędy które nie ukorzeniając się w podłożu zaczynają podążać do góry psując zamierzony przez nas efekt. Jeżeli roślina rośnie dobrze po ok miesiącu zostaniemy właścicielami pięknego zielonego „Trawniczka” porastającego dno naszego zbiornika. Glossostigma będzie rozrastała się dalej tworząc kolejne „piętra” łodyg i swoich warstw. Aby nie dopuścić do zbytniego spiętrzenia, a w efekcie utarty atrakcyjności wyglądu powinniśmy okresowo przycinać roślinę „strzygąc” nożyczkami wystające części trawniczka.

Od nowa:
Doczekaliśmy się już pięknego trawniczka w naszym akwarium możemy podziwiać nasze rybki na tle soczystej zieleni. Niestety nic nie trwa wiecznie, również nasz trawniczek. Po około dwóch miesiącach, pomimo pielęgnacji kolejne warstwy gloosostigmy zaczną się spiętrzać zbyt wysoko i nadejdzie czas, w którym będziemy musieli usunąć wszystkie roślinki z akwarium, podnosząc z dna nasz trawniczek w kawałkach przypominających darń. Jest to bardzo dobry moment na oczyszczenie i odmulenie dna pod trawniczkiem. Z wyciągniętych w ten sposób roślin możemy pozyskać dobre sadzonki, które nasadzamy we wcześniej wspomniany sposób rozpoczynając cykl pielęgnacji trawniczka nr 2.

Życzę wielu sukcesów w pielęgnacji tej wdzięcznej i pięknej rośliny.

Bartłomiej Lipczyński

 
Copyright 2010 Aqua-art